ONE TO ONE- PRIVATE COOKERY CLASSES

ONE TO ONE PRIVATE COOKERY CLASSES

Priced at £45.00 per hour.

In a 1 hour class costing £45.00 you would make 1 dish.

In a 2 hour class costing £90.00 you would make 2 dishes.

In a 3 hour class costing £120.00 you would make 3 dishes.

If you wanted to make products that contained very expensive material the price would increase accordingly.

Below are some suggested dishes that you might like to choose from to make. You may of course have some suggestions of your own.

Pizza (making bread, tomato sauce from scratch)

Tear n’ share garlic bread

Quiche (shortcrust pastry)

Cornish pasties (short crust pastry, preparation of vegetables)

Chicken, mushroom and ham Pie (flaky pastry)

Beef and Ale Stew + Lyonnaise Potatoes

Chicken Tikka Masalla

Chicken & Chorizo Paella

Grilled Mushroom Risotto

Lasagne (bolognese sauce and Bechamel sauce)

MoussakaCanneloni (stuffed pasta with a white bechamel sauce)

Canneloni (stuffed pasta with a white bechamel sauce)

Fish Pie (fish in a bechamel sauce topped with mashed potato)

Sticky Toffee Pudding,     Chocolate Fudge Cake,

Apple Pie,   Chocolate and Blueberry Muffins,

Baked New York Cheesecake,  Chocolate Brownie,

Carrot Cake,    Bakewell Tart,

Raspberry & Mascarpone Tarts, Chocolate Roulade,

Shortbread Biscuits dipped in chocolate,

Chocolate Chip Cookies.

Step 1

Enquire about the availability of this course through our Contact page or ring Jill on 01253 728198

Step 2

Book your course by telephone or email

Step 3

Make payment.
Once you have arranged your course (date and time)  we will hold your place for seven days to allow payment to be made. Once we have received payment in full we will confirm your booking by post.

Payment can be made via;

Cheque- please make payable to Jill Wilson and send with booking form to address above.
Online Banking- Please contact Jill for details

© Love to Learn to Cook 2014